آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 66306
بازدید کنندگان امروز : 36
بازدید کنندگان این صفحه : 98176
بازدید کنندگان آنلاین : 1
مدت زمان تولید صفحه : 0/3125
تقویم و مناسبت ها
اخبار > ميزگرد «واكاوي ظرفيت هاي دانشگاهي قم براي تبديل شدن به قطب علمي كشور » برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

ميزگرد «واكاوي ظرفيت هاي دانشگاهي قم براي تبديل شدن به قطب علمي كشور » برگزار شد

ميزگرد «واكاوي ظرفيت هاي دانشگاهي قم براي تبديل شدن به قطب علمي كشور » برگزار شد

ميزگرد «واكاوي ظرفيت هاي دانشگاهي قم براي تبديل شدن به قطب علمي كشور » برگزار شد

روز چهارشنبه مورخ 97/9/21 ميزگرد ايرنا با عنوان«واكاوي ظرفيت هاي دانشگاهي قم براي تبديل شدن به قطب علمي كشور »در محل خبرگزاري برگزار شد.

مدير كل سياسي و انتخابات استانداري دراين نشست به تشريح توانمنديها و ظرفيت هاي دانشگاه ها و مراكز علمي قم پرداخت و بيان كرد: همان گونه كه اين استان در بحث حوزه هاي علميه و ترويج علوم ديني از گذشته تاكنون در سطح ملي و بين المللي سرآمد است، اين قابليت را دارد كه در ساير علوم نيز پيشگام باشد و با برنامه ريزي منسجم و ايجاد هم افزايي ميان مراكز علمي خود، در آينده نزديك به قطب علم و دانش كشور در رشته هاي مختلف تبديل شود.
مديركل دفتر امور سياسي، انتخابات و تقسيمات كشوري استانداري در اين ميزگرد، گفت: در حال حاضر 75 هزار دانشجو در 55 دانشگاه و مركز علمي استان مشغول به تحصيل هستند و همچنين 200 تشكل دانشجويي و 160 نشريه سياسي، اجتماعي و فرهنگي در مجموعه هاي دانشگاهي قم فعاليت مي كنند.

مرتضي بابايي بيان كرد: بر اساس اين ظرفيت، داشتن نگاه فراجناحي به مراكز علمي و دانشگاهي استان يك ضرورت است و كميسيون دانشجويي قم در زيرمجموعه معاونت سياسي استانداري تلاش مي كند از همه ديدگاه ها براي تعالي بخشيدن به فضاي علمي دانشگاه هاي استان استفاده كند. وي ادامه داد: جلسات كميسيون دانشجويي استان به صورت مستمر و ميداني در دانشگاه هاي قم برگزار و در آن بر ايجاد فضايي شاد و بانشاط در مباحث علمي و سياسي براي دانشجويان تاكيد مي شود.

بابايي گفت:تلاش مي كنيم فضاي آزاد انديشي دردانشگاه هاي استان هرچه بيشتر گسترش يابد و دانشجويان بتوانند در محيطي امن نظرات خود را در خصوص مباحث مختلف بيان كنند. وي افزود: ترويج فضاي گفت و گوي سياسي در دانشگاه هاي قم موجب مي شود تا دانشجويان مطالبات خود را در محيطي امن و منطقي دنبال كنند و اين مساله باعث رونق يافتن سطح مشاركت ايشان در فعاليت هاي سياسي و اجتماعي استان و كشور مي گردد. وي ادامه داد: امروز تشكل هاي دانشجويي از طيف هاي مختلف سياسي در دانشگاه ها و مراكز علمي قم به دور از هرگونه حاشيه در كنار يكديگر به فعاليت مي پردازند و مسئولان استان بر اساس دستورالعمل وزير كشور در قالب منشور گفت و گوي سياسي، از اين تشكل ها حمايت مي كنند.

مديركل دفتر امور سياسي، انتخابات و تقسيمات كشوري استانداري قم با اشاره به اين كه توسعه سياسي با اعتقاد به گفت و گو انجام مي شود، گفت: امروز تشكل هاي دانشجويي فعال در دانشگاه هاي قم بدون هيچ گونه خط كشي و تنها بر اساس منافع نظام اسلامي بايكديگر گفت و گو مي كنند و فضاي تعاملي خوبي را براي تبديل كردن استان به قطب علمي كشور به وجود آورده اند.

بابايي با اشاره به ظرفيت هاي فراوان علمي و فرهنگي دانشگاه هاي قم براي پرورش دانشجويان نخبه در تراز انقلاب اسلامي، افزود: اميدواريم با هم افزايي و مشاركت فعال مراكز علمي استان، دانشجوياني كه از دانشگاه هاي قم فارغ التحصيل مي شوند، كارشناساني توانمند باشند و بتوانند با توجه به شرايط موجود به نظام اسلامي در بخش هاي مختلف كمك كنند.

مديركل دفتر امور سياسي، انتخابات و تقسيمات كشوري استانداري همچنين گفت: به منظور افزايش سطح همكاري مراكز علمي با بخش توليد، كميته ارتباط صنعت و دانشگاه در زيرمجموعه كميسيون دانشجويي قم تشكيل شده است. وي افزود: دانشگاه ها و مراكز علمي فعال در قم ظرفيت هاي فراواني براي حل مسائل بخش هاي اقتصادي دارند و بايد از اين توانمندي ها براي افزايش سطح توليد و اشتغال استان استفاده شود. وي با اشاره به اين كه سالانه بيش از سه هزار و 500 پايان نامه مقطع كارشناسي ارشد و دكتري در قم تدوين مي شود، ادامه داد: اگر اين پژوهش هاي علمي در مسير كمك به رفع نيازهاي استان در بخش هاي صنعت، گردشگري و كشاورزي تهيه شود مي تواند سطح اقتصاد قم را به ميزان قابل ملاحظه اي گسترش دهد. بابايي گفت: در كميته ارتباط صنعت و دانشگاه استان، كارگروه هاي تخصصي به منظور شناسايي دقيق توانمندي هاي مراكز علمي و همچنين نياز صنعتگران در قم و معرفي آنان به يكديگر تشكيل شده است. وي افزود: امروز صنعت به دانشگاهياني نياز دارد كه در كنار مدرك از مهارت هاي لازم براي انجام كارهاي تخصصي، برخوردار باشند و بتوانند نياز صنعتگران را در بخش هاي مختلف برطرف سازند. وي ادامه داد: از طرف ديگر دانشگاهيان براي تجربه آموخته هاي خود به حضور در صحنه هاي عملي و كار در شرايط واقعي نياز دارند كه اين ارتباط مي تواند راهي براي ارتباط هرچه بيشتر صنعت و دانشگاه بايكديگر باشد. بابايي بيان كرد: امروز كه در شرايط تحريم ظالمانه دشمنان قرار داريم، اين دانشگاهيان هستند كه مي توانند به كمك صنعتگران شتافته و با بهره گيري از آموخته هاي خود، نيازهاي آنان را براي حفظ چرخه توليد و اشتغال استان برطرف سازند. وي گفت: لازم است در زمينه رشته هاي دانشگاهي فعال در قم مطالعه جامع صورت گيرد و ازتوسعه برخي رشته ها كه درشرايط كنوني بازار كار مناسبي ندارد و نمي تواند پاسخگوي نيازهاي استان در بخش هاي مختلف باشند، جلوگيري شود.

 


٠٨:٢٨ - 1397/09/26    /    شماره : ١٨١١٧    /    تعداد نمایش : ١٤٨دفتر سیاسی و انتخابات

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد